Kurssit ja retriitit
Järjestän luovia työpajoja, kursseja, retriittejä ja koulutuksia eri teemoilla ja sisällöillä pääasiassa Etelä-Pohjanmaalla ja tilauksesta ympäri Suomen. Olen järjestänyt maalausviikonloppuja myös luonnon äärellä yhdistäen luonnon rauhoittavat elementit meditatiiviseen maalaamiseen ja äänimalja/rumpuhetkiin sekä tehnyt maalausmatkoja ryhmien kanssa ulkomaille, kuten Etelä-Ranskaan ja Italiaan. Seuraava retriittini Suomessa toteutuu kuvan upeissa puitteissa (www.vanhapappilahetki.fi) Ähtärissä – läsnäoloa ja sisäisen äänen kuuntelua luovin menetelmin 3.-4.1.26 (TÄYNNÄ!).

Ohjelma:
La 3.1.
klo 14 Huoneiden jako
klo 14.30 Alkupiiri, äänimeditaatio ja intuitiivinen kirjoittaminen (ohjattu harjoitus)
klo 15.30 Päivällinen
klo 16.45 Voimakuvat ja tekstit, intuitiivinen maalaaminen (tammi-kesäkuu)
klo 19.15 Rumpuhetki viileällä vintillä
klo 19.45 Iltapala
klo 20.30 -22.30 Iltasauna, uintimahdollisuus
Su 4.1.
klo 8 Aamu-uinti, ken haluaa
klo 8.30 Aamupala ja oma hetki kirjoittaen
klo 10 Voimakuvat ja tekstit jatkuu (heinä-joulukuu)
klo 12.30 Kahvi/teehetki
klo 13.30 Loppupiiri, voimakortit ja äänimaljameditaatio
klo 15 Retriitti päättyy
Täydenkuun joogaa ja maalaamista -retriitti Italiassa 1.-6.6.2026
Kaipaatko irtiottoa, omaa aikaa, luovaa virtausta, kehoyhteyttä, rentoutumista ja ITALIAA? Niin mekin! Siispä järjestämme Kaisla Rantalan kanssa yhteistyössä (elamanpisarat.fi ja kevatjokiart.fi) retriitin Italiassa ensi kesänä!
Tällä retriitillä yhdistyvät jooga, meditaatio ja intuitiivinen maalaaminen upeaan luontoon ja patikointiin sekä ihaniin tutustumiskohteisiin. Retriittipaikkana toimii tunnelmallinen maatilamajoitus Ca le Suore, joka sijaitsee Marchen maakunnassa Acqualagnassa Monte Neronen rinteellä. Tässä aikoinaan nunnien retriittipaikkana palvelleessa ympäristössä voit haltioitua hiljaisesta luonnon kauneudesta ja häikäisevästä vuoristomaisemasta. Majapaikassamme on myös oma viinitila. Kuvia löydät majoituksen sivuilta: www.calesuore.it

Viikko sisältää hiljaista läsnäoloa (kundaliinijooga, yinjooga, soundfull yin jooga, meditaatio, äänimalja- ja rumpurentoutukset) sekä intuitiivista maalaamista, kirjoittamista ja patikointia. Ohjelmassa on myös tutustuminen luostariin sekä Fanon merenrantakaupunkiin. Vaellusoppaanamme ja yhteiskuljetusten järjestäjänä toimii paikallinen vuoristoasiantuntija Andrea Pellegrini.
HINTA: Retriitin ohjaus maalausvälineineen maksaa 490e. Saman perheen osallistujille alennushinta 470e/hlö. Majoituksen hinta on 55e/yö 3hh, 65e/yö 2hh ja 85e/yö 1hh. Hintaan sisältyy runsas aamiainen ja päivällinen sekä talon viini. Tilavissa huoneistoissa on makuuhuoneet, olohuone ja kylpyhuone. Huoneissa on liinavaatteet ja keittiövarusteet. Alueella on uima-allas. Majoitus maksetaan paikan päällä suoraan majoitukseen. Jokainen vastaa itse lennoista, peruutusturvasta ja matkavakuutuksista. Lennot on hyvä varata Roomaan. Roomasta jatketaan junalla ja asemalta on jatkokuljetus retriittikohteeseen. Matka- ja kuljetuskulut, retriittimaksu ja majoitus yhteensä n. 1500e.
Kysymykset vaelluksista, huoneista ja majoituspaikasta kannattaa osoittaa Kaislalle, hän on yhteyshenkilö majoitukseen ja oppaaseemme ja on ollut kyseisessä paikassa kaksi kertaa aiemmin. Muutoin vastaamme molemmat mielellämme mieleesi tuleviin kysymyksiin. Voit pyytää infokirjeen retriitistä kummalta tahansa meistä, jos matka tuntuu kutsuvan sinua.
Lähde mukaamme tälle ikimuistoiselle matkalle Italiaan ja itseesi! Retriittiin, jossa luovat menetelmät ja jooga tukevat toisiaan tarjoten yhdessä voimakkaan ja syvällisen kokemuksen. Vuoriston kaunis ja ainutlaatuinen ympäristö tarjoaa inspiroivan sylin pudottaa arjen kiire hartioilta ja pysähtyä olemisen ja luomisen tilaan – kokemaan elämää kaikilla aisteilla.
Tervetuloa mukaan!
Valolla, con la luce,
Kaisla-Ilona Rantala
Perhe- ja paripsykoterapeutti ET
PBSP terapeutti (keho- ja tunneterapia)
Joogaohjaaja
Äänimalja- ja rumpuhoitaja
Intuitiivinen kanavoija
puh: 0400539375
www.elamanpisarat.fi
elamanpisarat@gmail.com
Anne Kevätjoki
Yhteiskuntatieteiden maisteri (sosiaalityö)
Intuitiivinen taiteilija, runoilija
Vapauttavan maalaamisen opettaja
Rumpu- ja äänimaljarentoutusten ohjaaja
Puh: 0505916291
www.kevatjokiart.fi
anne.kevatjoki@kevatjokiart.fi